Eski Dizüstü Ekranlarınızı Atmayın

Maker’lık ruhumuza işlemiş, nerede bir eski görsek hemen bunu değerlendirelim derdine düşüyoruz. Biliyorum biraz teknolojileri eskimeye başladı ama eski laptopların ekranlarını da öylece sokağa atamayız. Bundan yıllar önce bozulan dizüstü bilgisayarın parçalarını sökmüş, kendime göre işe yarayabilecekleri ayırmıştım. Ekranını da özene bezene sarmışım, sarmalamışım. O zamanlar belki bir gün işimize yarar deyip koymuştum ekranı bir köşeye. Geçenlerde elimdeki Raspberry Pi 3 için ikinci bir ekran lazım oldu. 150 – 200 liradan başlayan hatta dokunmatikleri olan ekranlar var ama boyutları küçük. Birden bizim eski dizüstü bilgisayarın ekranı geldi aklıma. Kısa bir araştırmadan sonra, ekran için illaki bir sürücünün olması gerektiğini farkettim, zaten bilgisayarın anakartında bunlar gömülü bulunuyordu. Anakart ortalarda olmadığı için, zaten olsa da Raspberry Pi 3 ile işe yaramayacaktı, ekran için sürücü aramaya başladım. Sonuç mu? Çok uzaklarda değil, Çin Halk Cumhuriyetinden sipariş ediyorsunuz 15-20 günde elinizde oluyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  1. Her sürücü her ekrana uymayabiliyor. (Pin bağlantıları farklı çünkü) O yüzden ekranımızın arkasında, o ekranın numarasını gösteren bir ifade var. Aliexpress üzerinde ararken bu ifade ile arıyoruz. (Bkz. Resim 1)
  2. Eğer kafanızda soru işaretleri varsa Aliexpress’te bulduğunuz satıcılara ekranınızın arkasının fotoğrafını atarak sorabilirsiniz. Onlar sizi uygun modele yönlendirecekler.
  3. Bazı sürücüler ekranın ledleri (lambaları, florasanları vb.) için olması gereken ek parça olmayabiliyor. Buna dikkat ediniz.
  4. Gelen ekran ile birlikte bana bir bağlantı şeması gelmedi ancak elinize soketleri aldığınızda o soketi takabilecek farklı bir yer bulamadığınız için montajı gayet basit.
  5. Çerçeve gerçekten sıkıntı olabiliyor, bu noktada ekranın orjinal çerçevesini kullanarak yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Fikir vermesi açısından google aramasını yazının sonuna ekliyorum.

Ekranın montajını tamamladıktan sonrası benim için mükemmeldi. Aldığım modül televizyon modunda da çalışabiliyor. Ayrıca VGA, HDMI çıkışlarının olması ayrı bir güzel. Benim modülüm bana 120 küsür liraya geldi. Diyeceksiniz ki, o paraya eski ekran alırsınız. Maker’lık eskileri almak yerine eskileri işe yarar hale getirip, kullanabilmek değil mi? 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.